W polskim systemie prawnym nie występuje jednoznaczne pojęcie władzy rodzicielskiej. Dopiero doktryna prawnicza zdefiniowała władzę rodzicielską, jako zbiór obowiązków i praw rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Władza rodzicielska trwa od momentu narodzin dziecka, aż do uzyskania przez nie pełnoletniości. Może zostać przerwana lub ograniczona przez sąd z powodu trwałej przeszkody (np. ubezwłasnowolnienia rodziców), nadużywania jej przez ojca lub matkę, rażących zaniedbań wobec dziecka i braku zainteresowania potomstwem.
Gdy małżonkowie decydują się na rozwód, muszą liczyć się z zmianą dotychczasowych stosunków majątkowych i osobistych. W wyroku rozwodowym Sąd może bowiem orzec o podziale majątku małżeńskiego, wysokości alimentów na drugiego małżonka i wspólne, małoletnie dzieci, przyznaniu opieki nad dzieckiem, zamieszkaniu dziecka z jednym z rodziców i o formie kontaktów dziecka z rodzicami. Obowiązkiem Sądu jest orzeczenie w wyroku rozwodowym o kwestii władzy rodzicielskiej. Ma on prawo wydać decyzję o powierzeniu jej obojgu rodzicom, o powierzeniu jej wykonywania tylko jednemu z rodziców, natomiast drugiemu ograniczyć ją do określonych praw i obowiązków względem dziecka i o pozbawieniu, ograniczeniu lub zawieszeniu władzy rodzicielskiej, jeżeli jest to uzasadnione konkretną sytuacją dziecka.
W sytuacji gdy rodzice przedstawią ławie sędziowskiej wspólny plan wychowawczy, Sąd udziela im prawo do wykonywania wspólnej władzy rodzicielskiej nad potomstwem. Rodzicielskie porozumienie wychowawcze powinno w szczególności zawierać postanowienia o:
– podziale opieki nad dzieckiem;
– zasadach kontaktowania się z dzieckiem;
– sposobie podejmowania wspólnych, istotnych dla dobra dziecka decyzji;
– kosztach utrzymania dziecka;
– miejscu pobytu dziecka;
– sposobie kontaktów z innymi członkami rodziny;
– sposobie kontaktów rodziców z placówkami edukacyjnymi;
– metodach i finansowaniu leczenia w przypadku choroby;
– wysokości oraz przeznaczeniu alimentów.
Przygotowanie takiego planu znacznie skraca proces orzekania sądu i zmniejsza stres, który zawsze towarzyszy rozprawom rozwodowym.
Jeśli rodzice nie mogą dojść do porozumienia w kwestii opieki nad wspólnym potomstwem, wówczas to Sąd decyduje o całokształcie władzy rodzicielskiej. W takich przypadkach najczęściej zdarza się, że przyznaje on prawo do opieki jednemu rodzicowi z jednoczesnym ograniczeniem władzy rodzicielskiej drugiego rodzica. Sąd decyduje o miejscu pobytu dziecka, wybierając tego z rodziców, który jest w stanie zagwarantować lepsze warunki rozwoju osobowego dziecka i jego egzystencji materialnej. Organ sądowniczy precyzyjnie określa także, prawo do utrzymywania kontaktów drugiego rodzica z dzieckiem, zasądza wysokość alimentów i decyduje w kwestii ograniczenia uprawnień do współdecydowania o niektórych kwestiach dotyczących wychowania dziecka.
Po dokładnym zbadaniu sprawy i poznaniu opinii biegłych Sąd ma prawo zadecydować o zawieszeniu, pozbawieniu lub ograniczeniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku gdy:
– władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody;
– rodzice dopuszczają się nadużyć władzy rodzicielskiej wobec dziecka;
– rodzice zaniedbują swe obowiązki względem dziecka;
– rodzice stracili zainteresowanie nad dzieckiem;
Ograniczenie władzy rodzicielskiej może mieć także miejsce w sytuacji, gdy zagrożone jest dobro dziecka. Sąd może wówczas skierować rodziców do placówek albo specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń, określić, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu, zarządzić stały nadzór kuratora sądowego nad wykonywaniem władzy rodzicielskiej, a nawet zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej.
Nasza Kancelaria od wielu lat towarzyszy rodzicom w podejmowaniu najważniejszych decyzji dotyczących dobra ich wspólnego potomstwa. Zawsze staramy się o zapewnienie miłej i komfortowej atmosfery. Dbamy o kompromisowe rozwiązania i świadczymy pomoc prawną w zakresie:
– tworzenia rodzicielskiego porozumienia wychowawczego;
– negocjacji między małżeńskich w kwestii ustalenie opieki nad potomstwem;
– pełnomocnictwa procesowego na każdym etapie postępowania;
– polubownego załatwiania spraw dotyczących władzy rodzicielskiej;
– redakcji wniosków takich jak: wniosek o wydanie zezwolenia na wydanie paszportu dla dziecka, wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej, wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej, wniosek o uregulowanie władzy rodzicielskiej rodziców żyjących w rozłączeniu, wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka i wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej.
Serdecznie Zapraszamy!