Przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Przestępstwa karne
16 lutego 2016
Rozwód
16 lutego 2016
Przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest jednym z najczęściej spotykanych czynów karalnych w praktyce. Często korzystając z komfortu jakim jest posiadanie samochodu, zapominamy, że nawet najmniejsza ilość alkoholu za kółkiem jest przestępstwem. Na dodatek prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości powoduje ograniczenie dobrej widoczności i spowolnienie normalnych reakcji na niebezpieczeństwo i bodźce zewnętrzne, przyczyniając się do rosnącej liczbowy wypadków z udziałem pijanych kierowców. Zawsze, zanim wsiądziemy do samochodu, myśląc że jesteśmy w stanie go prowadzić, sprawdźmy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, by zapobiec łańcuchowi negatywnych zdarzeń.

Przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających zostało unormowane w artykule 178a w Kodeksie Karnym. Przepis ten mówi, że „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Jest to zatem przestępstwo bez skutkowe, gdyż do oskarżenia przestępcy wystarczy jedynie udowodnienie faktu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Na potrzeby lepszego wyjaśnienia tego przestępstwa, należy rozważyć dwie kwestie – stan nietrzeźwości i stan po spożyciu alkoholu. Do skazania za przestępstwo z artykułu 178a Kodeksu Karnego, wymagane jest udowodnienie prowadzącemu samochód stanu nietrzeźwości. Stan nietrzeźwości zachodzi gdy:

– zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;

– zawartość alkoholu we 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Z kolei stan po spożyciu alkoholu pojawia się wtedy gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub wynosi między 0,1 do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³ w wydychanym powietrzu. Prowadzenie samochodu w stanie po użyciu alkoholu jest uznawane za wykroczenie, karane zakazem prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat, 10 punktami karnymi dla sprawcy, lub karą aresztu do 14 dni albo karą grzywny.

Karalne jest także prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem środków odurzających. Środkami odurzającymi, o właściwościach podobnych do alkoholu są: opiaty, amfetamina i jej pochodne, kokaina, tetrahydrokanabinole, oraz benzodiazepiny. Policjant kontrolujący zatrzymany samochód, w miarę występowania istotnych podejrzeń co do faktu spożycia substancji odurzających, ma prawo zatrzymać podejrzaną osobę i skierować ją na odpowiednie badania wykrywające obecność tych substancji w organizmie.

Wiele wątpliwości interpretacyjnych wynika z użycia w przepisach Kodeksu Karnego stwierdzenia „ prowadzenie pojazdów mechanicznych”. Według znawców tematu, prowadzenie pojazdu mechanicznego, oznacza  pełną kontrolę nad jego ruchem, hamowaniem, prędkością i kierunkiem jazdy. Zatem osoba prowadząca motocykl obok siebie, nie będzie mogła być oskarżona o to przestępstwo. Podobnie jest z sytuacją przesiadywania w samochodzie w stanie nietrzeźwości, bez zamiaru włączenia się do ruchu drogowego.

Z pojazd mechaniczny prawnicy zgodnie uznają wszelki pojazd, który porusza się po lądzie (wodzie, w powietrzu) wyposażony i napędzany jest przez silnik, stanowiący część składową pojazdu. Pojazdem może być z całą pewnością samochód osobowy, ciężarowy czy samolot, ale także ciągnik rolniczy, motorower i łódź motorowerowa.

Nasza Kancelaria zajmowała się już sprawami związanymi z popełnieniem przestępstwa prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Z pewnością nasze bogate doświadczenie pomoże Wam i Waszym bliskim uporać się z problemami dotyczącymi oskarżenia i sprawy przez Sądem. Doskonale wiemy jakich narzędzi prawnych użyć, Wasza sprawa rozwiązał a się szybko i pomyślnie. Jeśli szukacie zaufanych prawników, zgłoście się do Nas. Świadczymy  profesjonalne usługi związane z:

– doradztwem prawnym;

– sporządzaniem analiz i opinii prawnych;

– zastępstwem procesowym na każdym etapie postępowania;

– sporządzaniem dokumentacji prawnej, wniosków, pism i zażaleń.

Jesteśmy po Twojej stronie!

Komentarze są wyłączone.

Strona używa plików cookies
Ok